tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Turcja przewodnik

TURCJA - WYMARZONY KRAJ NA WAKACYJNY URLOP...

Obszar i położenie

Obszar,na którym leży Turcja rozciąga się na powierzchni około 780.577 km2 . Leży na styku dwóch kontynentów: trochę ponad 3% jej obszaru leży na terenie Europy, podczas gdy pozostała część zajmuje obszar tzw Azji Mniejszej, zwanej tez Anatolią, obszaru położonego między Europą i Azją. Kontynenty są podzielone przez cieśninę Bosfor i Dardanele oraz Morze Marmara. Dla międzynarodowego handlu i ruchu morskiego bardzo ważne są drogi morskie prowadzące poprzez Morze Marmara z jego cieśninami oraz Morze Czarne. Morze Marmara i cieśnina Bosfor otwierają się w kierunku Morza Czarnego , podczas gdy cieśnina Dardanele jest połączeniem Morza Egejskiego z Morzem Śródziemnym. W sumie można powiedzieć, że półwysep Anatolijski jest otoczony przez cztery morza. Na północy przez Morze Czarne, na północnym - wschodzie przez Morze Marmara, na zachodzie przez Morze Egejskie a na Południu przez Morze Śródziemne. Łączna długość wybrzeża wynosi około 8333 km.

Liczba mieszkańców Turcji wynosi około 70 milionów, z czego ponad 41% mieszka na wsi. w dużych miastach, takich jak Istambuł żyje około 13 milionów, w Ankarze 7,4 miliony, w Izmirze ok 3 miliony, Bursa 1,9 milionów a w samej Antalyi ponad milion ludzi. Na całym świecie ponad 220 milionów ludzi posługuje sie jezykiem tureckim, językiem który należy do grupy języków uralsko-anatolskich, którymi posługuje się w obszarze od Bałkanów do zachodnich Chin. Ludność turecka składa się w 97% z Muzułamnów, w wiekszości Sunnitów.

Góry wschodniej Anatolii wznoszą się do wysokości 4000 metrów.Ararat po turecku Buyuk Argi Dagi, jest nieczynn ym wulkanem, i z wysokością ponad 5165 metrów, najwyższym szczytem Turcji. Wznosi się on w trójkącie trzech państw : Iranu Azerbejdżanu i Turcji. Dwie największe rzeki, które mają swoje źródło we wschodniej Turcji to Eufrad i Tgrys. Największy zbiornik wodny tego kraju , to jezioro Fan o powierzchni 3738 km2 jest siedem razy większe niż jezioro Bodeńskie. Na zachód od wschodnio-anatolskiego regionu górskiego leży płaskowyż centralnej Anatolii, który z wysokości 1500 metrów opada aż do Morza Egejskiego na wysokość 1000 metrów. Góry Pontyjskie oddzielają płaskowyż Anatolii od wybrzeża. Góry Taurus tworzą południowy brzeg płaskowyżu, miejsce dla żyznych prowincji Adana i Antalya.

Klimat jest ze względu na geograficzne warunki bardzo zróżnicowany. Na wybrzeżu, na zachodzie i południu, tam gdzie położone są popularne ośrodki turystyczne, panuje śródziemnomorski klimat, tam lato jest ciepłe i suche a zima łagodna i deszczowa. Przyjemne temperatury wody umożliwiają kąpiel w Morzu Śródziemnym od początku maja do końca października a w Morzu Egejskim od czerwca do września . Ten obszar jest idealny dzięki warunkom klimatycznym i bardzo żyzny. W rejonie wokół Antalyi, znanym także jako "Perła Turcji" znajdujemy pola, na których uprawiana jest bawełna i warzywa a także malownicze plantacje owoców cytrusowych.
Wybrzeże Egejskie jest bardziej suche i dlatego znane na całym świecie z uprawy oliwek i winogron. Na płaskowyżu Anatolijskim panuje klimat kontynentalny, przeważają gorące i suche miesiące letnie oraz długie śnieżne , mroźne dni zimowe. Przeważa tu hodowla bydła . Wybrzeże na północy jest przez góry Pontyjskie bardzo deszczowe. Dzięki klimatowi subtropikalnemu uprawia się tutaj wysokiej jakości tytoń, kukurydzę, herbatę i orzechy laskowe na skale przemysłową.Anatolijski krajobraz dostarcza głębokie wrażenia prastarej cywilizacji i zmiennej historii.
Tu panowali Haiti, Hethiter, Phryger, Lyder, Karer, Urartaer, którzy z Egipcjanami , Persami i Asyryjczykami znani są z legend. Tak jak król Midas, jego ośle uszy i przeznaczenie, wszystko czego dotknął zmieniało się w złoto. Także węzeł gordyjski przecięty przez Aleksandra Wielkiego jednym uderzeniem miecza, co według wyroczni otwierało mu drogę podboju świata. Poza tym miejsca kultu: klasztory, grobowce lokalnych świętych, bohaterów i pisarzy , meczety, mury miejskie, forty, budynki mieszkalne wysokich urzędników, źródła i prastare cmentarze. Ochrona antycznych dzieł jest w Turcji nadal połączona z dużymi problemami, gdyz tak naprawdę całe państwo powinne byc objete ochroną. Lecz to właśnie ta różnorodność czyni Turcję tak pociągającą ....

Historia