tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Święta w Turcji

Islamskie święta religijne

Kurban Bayrami- Święto ofiar jest jednym z dwóch najważniejszych świąt w Islamie. Przypada 10 dnia miesiąca (12 miesiąc kalendarza muzułmańskiego), na 3 dzień pielgrzymki. (Zawsze dwa miesiące i 10 dni po zakończeniu ramadanu).Trwa 4 dni .
Pod względem ważności można go przyrównać do świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku przypada 25.10.2012-28.10.2012 . Modlitwa świąteczna jest bardzo uroczysta. Składa się z dwóch rakatów oraz kazania. Po zakończeniu nabożeństwa muzułmanie składają ofiarę - kurbany. Święto to upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak widząc oddanie i posłuszeństwo Abrahama , pozwolił mu złożyć w ofierze baranka zamiast dziecka.

Złożenie Kurbana dla muzułmanina oznacza odrzucenie fałszywych bóstw, gdyż Bóg mówi "...Przeto módl się do Boga i składaj ofiary" poprzez złożenie w ofierze własnych ambicji, aspiracji…

W czasie świąt Turcy składają wizyty rodzicom , rodzinom i znajomym (zasada jest taka, że to młodsi odwiedzają starszych) oraz wysyłają świąteczne kartki.
Średnio w Turcji podczas święta przeznacza się na ofiarę ok. 3,5 mln baranów lub krów.


Ofiarowanie zwierzęcia uważane jest za obowiązek każdego muzułmanina, którego stać na tak drogi wydatek. Mięso dzieli się tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.

Najczęściej skóra jest przeznaczana na cele charytatywne; specjalne organizacje sprzedają je firmom wyrabiającym galanterię skórzaną. W czasie Święta Ofiar wielu muzułmanów składa również też datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i fundacjom charytatywnym , składają datki na utrzymanie meczetów oraz szkól koranicznych .

Urodziny proroka Mahometa(Mevlit Kandili)

Są one obchodzone w trzecim miesiącu kalendarza islamskiego, więc w każdym roku przypadają w inny dzień wg kalendarza gregoriańskiego.

Ramadan(Ramazan)

Ramadan to cały dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Świętuje się objawienie koranu prorokowi Mahometowi przez archanioła Gabriela. Pobożni muzułmanie w tym miesiącu powstrzymują się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i napojów od wschodu do zachodu słońca. Z powodu tego postu wiele placówek gastronomicznych jest nieczynnych, a osoby go przestrzegające mogą być osłabione i rozdrażnione. Należy więc przed zaplanowaniem wyprawy do Turcji wziąć pod uwagę, kiedy w danym roku przypada Ramadan. Z drugiej strony w miejscowościach typowo turystycznych Ramadan jest praktycznie niezauważalny, więc plażowicze mogą być spokojni.

Święto Przerwania Postu(Ramazan Bayramı lub Şeker Bayramı)

Jest to święto dziękczynne wyznaczające zakończenie miesięcznego postu.

Tureckie święta państwowe

Święto Niepodległości i Dzień Dziecka (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)

Święto to obchodzone jest 23 kwietnia, na pamiątkę rocznicy pierwszego dnia obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w 1920 roku.

Dzień Pracy i Solidarności (Emek ve Dayanışma Günü)

To znane na całym świecie Święto Pracy, obchodzone tradycyjnie 1 maja.

Dzień Młodości i Sportu (Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı)

Jest to dzień upamiętniający osobę Ojca Turków - Atatürka oraz młodość Republiki Tureckiej. Obchodzony jest 19 maja, w rocznicę lądowania Mustafy Kemala w Samsunie 19 maja 1919 roku. Wydarzenie to wyznaczyło początek ruchu republikańskiego w Turcji.

Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı)

Obchodzone 30 sierpnia święto to pamiątka zwycięstwa tureckiej armii republikańskiej nad wojskami greckimi pod Dumlupınar podczas wojny o niepodległość. Bitwa pod Dumlupınar była ostatnim starciem w trakcie tej wojny i trwała od 26 do 30 sierpnia 1922 roku. Walki toczyły się w okolicach Kütahyi.

Dzień Republiki (Cumhuriyet Bayramı)

Święto obchodzone ku pamięci proklamowania Republiki Tureckiej 29 października 1923 roku.

Inne święta obchodzone w Turcji

Nevruz
to starożytne święto nowego roku, obchodzone w czasie równonocy wiosennej, o perskich korzeniach. W Turcji obchodzone jest głównie przez mniejszość kurdyjską. W tym czasie odradzamy podróż na wschód Turcji, gdyż w związku z hucznymi obchodami często wybuchają tam zamieszki i starcia Kurdów z tureckimi siłami porządkowymi.

Dzień Anzac

Dzień Anzac to święto narodowe w Australii i Nowej Zelandii, obchodzone 25 kwietnia w pamięci żołnierzy z tych krajów, którzy polegli w walkach toczonych w Gallipoli w Turcji podczas I wojny światowej.W tym okresie najlepiej jest unikać wizyty w Çanakkale, gdyż hotele będą pełne gości z Antypodów.

Festiwal Hacı Bektaş Veli

Hacı Bektaş był islamskim mistykiem i filozofem, który żył w XIII wieku na terenie Anatolii. Założył zakon bektaszytów, jest również uważany za jednego z głównych nauczycieli w islamskim nurcie Alewitów. Bektaszyzm był wyznaniem elitarnych jednostek janczarów w Imperium Osmańskim.Festiwal upamiętniający życie i działalność Hacı Bektaşa odbywa się co roku w dniach od 16 do 18 sierpnia, w miasteczku

Hacıbektaş.Rocznica śmierci Atatürka

10 listopada to w Turcji dzień żałoby narodowej upamiętniający śmierć Atatürka w 1938 roku. Atatürk zmarł w Pałacu Dolmabahçe w Istanbule. Pałacowe zegary ciągle wskazują godzinę jego śmierci - 9:05, a w dniu rocznicy jego śmierci cały kraj pogrąża się w żałobie.

Festiwal Mevlany

Święto upamiętniające działalność wielkiego XIII-wiecznego mistyka Mevlany nazywanego Rumi. Muzeum jego imienia znajduje się w Konyi.