tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Idziemy na zakupy

Grand Bazar

Wielki Bazar znajduje się na historycznym półwyspie rozciąga się od Nuruosmaniye do Beyazit. Pierwszy bazar został utworzony przez sułtana Mehmeda Zdobywcę (1451-1481) w celu zapewnienia dohodów meczetowi Hagia Shopia. Budowę rozpoczęto w 1455 a otwarto w 1461r Zajmuje powierzchnię ok. 30 ha

Pierwotnie Bazar składał się z dwóch położonych obok siebie targów, z czasem wokół tych miejsc targowych powstawały liczne miejsca sprzedaży , przykryte dachem i połączone siecią uliczek. Każda część Grand Bazaru była zarezerwowana dla innego rękodzieła a wyroby tutaj produkowane były rygorystycznie kontrolowane.Chociaż Grand Bazaar poszedł przez jedenaście pożarów i dwa trzęsienia ziemi, nadal fascynuje odwiedzających swoją architekturą. Posiada ok. 60 ulic i 5000 tyś sklepów i przyciąga od 250.000 do 400.000 odwiedzających dziennie. Jest znany ze sprzedaży biżuterii, ręcznie malowanej ceramiki, dywanów, haftów i sklepów z antykami oraz skórami. Wiele straganów na bazarze jest pogrupowanych według rodzaju towarów. Bazar został znacznie rozbudowany w 16 wieku, za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, a w 1894 roku przeszedł poważne prace remontowe w wyniku trzęsienia ziemi. Kompleks mieści dwa meczety, cztery fontanny, dwa hamamy i kilka kawiarni i restauracji. Warto wybrać się tutaj na zakupy ponieważ można tutaj poczuć romantyczną atmosferę starego Stambułu.

Bazar Egipski

jest częścią kompleksu Nowego Meczetu, których budowa rozpoczęła się za panowania Mehmeda III (1595-1603) i została zakończona w 1663 roku przez architekta Mustafa Aga dla Hatice Turhan Sultan-matki Mehmeda IV (1648/87 ). Pierwotnie zwany był Bazarem Sułtanki Matki lub Bazarem Nowym, dopiero w wieku XVIII zaczęto używać nazwy Bazar Egipski, co było spowodowane faktem, iż sprzedawano tu towary sprowadzane z Egiptu.
Bazar jest budowlą wzniesiona z bloków kamiennych w kształcie litery L .Bazar ma dwa duże portale i cztery mniejsze, i jest zbudowany z kamienia i cegły, a nie z drewna, podobnie jak inne bazary w tym okresie.
Przykryty jest konstrukcją łukową. W roku 1691 bazar ucierpiał z powodu pożaru, lecz został odnowiony. Powtórny pożar miał miejsce w latach 1940 i 1994 i znów został odbudowany. Obecnie na bazarze pozostało tylko 9 sklepów z przyprawami pozostałe to zakłady jubilerskie, meblowe , rzemieślnicy, sprzedawcy suszonych owoców i inni.

Grand Bazar

Tureckie monety

Ataturkowi towarzyszą :

5 funtów - profesor historii Aydin Sayilov

10 funtów - profesor matematyki jah Arf

20 funtów - architekt Kamaladdin

50 funtów - pisarz i filozof Fatma Aliy Topuz

100 funtów - muzyk i kompozytor, założyciel klasycznej tureckiej muzyki Buhurizade Mustafa Efendi Ytri

200 funtów - poety- mistyk Yunus Emre