tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Idziemu do hammamu

Hammamy publiczne łaźnie parowe były przed laty jedynymi miejscami, gdzie można było zażyć kąpieli. W czasach starożytnych oraz w okresie średniowiecza (a nawet i w latach znacznie późniejszych) tylko nieliczne - te najbogatsze - domostwa miały bieżącą wodę i kanalizację. Łaźnie były więc jedną z nielicznych okazji, gdzie można było się odświeżyć.

Ich popularność, a właściwie można by powiedzieć - konieczność używania, była tym większa, że przed laty życie koncentrowało się wokół basenu Morza Śródziemnego, a więc w miejscu gdzie panują wysokie temperatury przez większą cześć roku. O utrzymywaniu higieny w takich warunkach chyba nikogo nie potrzeba przekonywać, nikogo więc nie powinno też dziwić, że zwyczaj korzystania z łaźni rozwinął się właśnie na południu Europy i na Bliskim Wschodzie.

O ile jednak strażniczy Grecy i Rzymianie preferowali odkryte termy, to muzułmanie zdecydowanie woleli zamknięte łaźnie, gdzie prócz wody ważną rolę odgrywa też wysoka temperatura i para wodna.

Z nazwą łaźni parowej w krajach muzułmańskich jest mały problem. Funkcjonują bowiem dwa określenia - hamam i hammam. Pierwsze z nich pochodzi z języka arabskiego od słowa al-ḥamīm, które w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co siła letniego gorąca. Bardzo często w nazewnictwie stosuje się jednak określenie hammam, niewątpliwie wywodzące się też z języka arabskiego, ale Zwyczaj korzystania z łaźni rozwinął się na Bliskim Wschodzie właśnie w okresie panowania dynastii Osmanów. Co ciekawe hammam w języku tureckim oznacza współcześnie łazienkę, bądź też - rzadziej - toaletę.

Podobnie jak rzymska łaźnia, hammam był przede wszystkim ośrodkiem życia społecznego. Łaźnie otwarte były dla wszystkich: bogatych i biednych, starszych i młodszych, kobiet i mężczyzn. Pilnowano tylko, by mężczyźni i kobiety nie kąpali się wspólnie - zabrania tego islam. Wizyty w hammamie szczególne znaczenie miały dla Arabek i Turczynek, ponieważ to jedna z nielicznych okazji do wyjścia z domu i wyrwania się spod nadzoru męża. Hammam pełnił funkcję herbaciarni połączonej z salonem piękności: w łaźni kobiety nie tylko oczyszczały swe ciała, ale również depilowały, poddawały masażom, nakładały maseczki, posilały się i rozmawiały. W Turcji każde, nawet najmniejsze - ale szanujące się - miasteczko musi posiadać hammam

Dziś w łaźni mamy do wyboru wiele możliwości. Można wziąć kąpiel- banyo solo lub kąpiel z myciem przez drugą osobę-kese oraz kąpiel z masażem-masaj. Istnieją dwa rodzaje masażu zwykły czyli suchy oraz nacieranie olejkami . W hamamach techniki masażu są różne od zupełnie prostych po bardziej wysublimowane. Pierwsze pomieszczenie to duża sala z podgrzewaną podłogą. Kładziemy się na na marmurowych ławach, na gorącym podeście-gobek tasi. Wdychamy wilgotne powietrze, uspokajamy się i rozluźniamy tym samym mięśnie.Można zamówić mycie prze łaziebnego ,który użyje do tego mydła i szorstkiej lnianej rękawicy którą zacznie nas szorować. Po tym zabiegu nasza skóra jest czysta i świeża. Po tych czynnościach kolej na masażystę który wymasuje nas oliwą zmieszaną z aromatycznymi olejkami.Po tym zabiegu przechodzimy w inne pomieszczenie odpoczywając i relakasując się przy pogawędkach i piciu cayu , można nawet uciąć sobie drzemkę. Pobyt w tureckiej łaźni to prawdziwe przeżycie.

Wybierając się do hamamu należy zabrać: strój kąpielowy najlepiej dwuczęściowy , ręcznik i klapki.

Skóra ludzka składa się podobno z siedmiu warstw i nieustannie się łuszczy. Nic tak nie pomaga w pozbyciu się starego naskórka, jak właśnie wizyta w łaźni parowej. Dzięki temu cera przybiera świeżą, połyskliwą barwę i odpowiednią elastyczność. Dodatkowym atutem jest fakt, że opalenizna na świeżym naskórku trzyma się znacznie dłużej, niż na starym (a o to chyba wielu chodzi, kiedy wybierają się na wakacje). Dlatego też z hammamu najlepiej korzystać na początku pobytu.

Na co uważać:
na temperaturę! Każdy mniej więcej zna swój organizm i wie, jak długo może wytrzymać w wysokiej temperaturze.
Nie ma co na siłę siedzieć w saunie, czy w łaźni. Jak tylko ktoś poczuje, że jest mu słabo, to bezzwłocznie trzeba wyjść się przewietrzyć.

Co można kupić:
W wielu łaźniach, oprócz kąpieli, można także zakupić akcesoria wykorzystywane w Hammamie - oryginalny pumeks, parciane rękawice służące do zdzierania naskórka, czy też specjalne ręczniki stosowane do tego samego celu. Popularnymi upominkami z hammamu są tez mydło oliwkowe oraz róznego rodzaju olejki aromatyczne wykorzystywane w trakcie masażu.