tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Turcja - historia i kultura

Historia ludzi w Anatolii jest prastara. 32 kilometry od Istambułu odkryto najprawdopodobniej datowane na milion lat ,najstarsze pozostałości istot ludzkich poza Afryką. W epoce brązu znajdujemy wiele niezależnych jak na przykład sławna Troja z 3000r p.n.e., która w 1870 roku została na nowo odkryta przez Heinrichha Schliemanna, kierował się opisami Homera. W 650r p.n.e. władali zachodnią Turcją królowie Lydyjscy, którzy swe władze utracili na rzecz Persów, którzy najechali ich małe królestwa w 546 p.n.e. Wraz z Aleksandrem Wielkim i jego imperium nadeszła potęga greckiej Azjii Mniejszej i kultury hellenistycznej. Historia Rzymian trwała w Anatolii od 190r p.n.e. do upadku Konstantynopola w 1453r n.e.

Dziś Turcja jest nowoczesnym zachodnim krajem, który spełniając marzenie Sułtana Sulejmana i Mustafy Kemala Ataturka, stał się mostem pomiędzy światem orientalnym a zachodnim. Turcja oferuje fascynującą różnorodność historii kultury oraz natury, nieporównywalną z innymi krajami basenu Morza śródziemnego. 8000 lat pradawnej historii i ponad siedem tysięcy antycznych zabytków, sprawia iż Turcja to więcej niż tylko plaże i słońce. Tu krzyżowały się drogi wenecjańskiego podróżnika Marco Polo i wodza mongołów Tamerlana, który ze swoimi hordami siał strach i przerażenie. Na najwyższej górze Turcji, górze Ararat, spoczęła najprawdopodobniej Arka Noego. Wiele znanych historycznie postaci nadało kształt temu krajowi:Abraham, Lukulus, matematyk Talles, Cesarz Hadrian , Aleksander Wielki, Achilles, babilońska królową Semiramis oraz bajkowy Kalif Harun al Raschid. Wielki Cezar wypowiedział tu swoje słynne słowa "Veni, vidi,vici" (Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem). Tutaj swój miesiąc miodowy spędzili rzymski wódz Marek Aureliusz i Kleopatra. W Efezie nauczał Apostoł Paweł, w Anatakii Piotr, w Myra żył Święty Mikołaj, w Efezie znajduje się dom rodzinny Świętej Matki Maryi, a w Kapadocji znajdujemy liczne dowody,takie jak kościoły w grotach, obecności wczesnych Chrześcijan. tu stały dwa z siedmiu cudów świata: Świątynia Artemis w Efezie, grobowiec króla Mausolosa w Halikarnasie, dzisiejszym Bodrum. Od słynnej Troii Schelimana do ziejącej ogniem Chimery z góry Olimp, niedaleko miejscowości wypoczynkowej Kemer, znajdują się w Turcji niezliczone, zapierającej dech w piersiach miejsca znane z greckiej mitologii. Osman Gazi popierany przez swoja mądrą żonę założył potężne Imperium Osmańskie, ekspansja która w następnych stuleciach sięgnęła aż do Europy. Sultan Suleyman poprowadził swoje wojska na trzy kontynenty i poszerzył swoje imperium na zachodzie aż do Maroka, na południu do Etiopii, na wschodzie do Arabii Saudyjskiej a na północy aż do Rosji. Rok 1918 przyniósł rozłam imperium Osmańskiego. Rozdrobnienie tego wielkiego państwa zostało dokładnie zaplanowane. W 1920r pułkownik Mustafa Kemal zwołał w Ankarze Wielkie Zgromadzenie Narodowe, w okupowanym Istambule odłamał się od Sułtana i walczył przeciwko Francuzom, Ormianom, Gruzinom, Brytyjczykom i Grekom, który wygnał z kraju po długiej i ciężkiej walce. 29 października 1923r, została proklamowana Republika Turecka. W następnych latach Kemal Ataturk, "Ojciec Turków" , uformował ze swoją nowo założoną,republikańska partią ludową, naród na zachodnią modłę. Poprzez uznanie politycznych praw kobiet zrobił duże postępy.
Kiedy 10 listopada 1938r Mustafa Kemal Ataturk zmarł jego urząd przejął Ismet Inonu i użył całej swojej siły do tego by uchronić Turcję od udziału w drugiej wojnie światowej. W 1952r Turcja została członkiem NATO. Trzykrotnie, w 1960r, 1971r i 1980r demokratyczny rozwój Państwa Tureckiego został przerwany przez interwencję wojskową. Jednak od 1983r panują uporządkowane , demokratyczne warunki. Religia Islamu ze swoimi meczetami i minaretami i nawoływaniem do modlitw jest wszechobecna, jednak od czasów Mustafy Kemala Ataturka państwo i religia są wyraźnie rozdzielone.