tel./fax: +48 32 253 60 11
e-mail: tangotour@tangotour.com.pl

Tango tour
Promocje - kliknij i sprawdź

Wyszukiwarka

Harem

Harem miasto kobiet...

Nazwa pochodzi od arabskiego słowa harim (miejsce zakazane lub święte). Była to wydzielona część domu do której nikt obcy nie miał wstępu a mężczyźni umieszczali w niej to co mieli najcenniejsze i osobiste ponieważ w tej części domu przebywały kobiety. Wstęp był zakazany, na wejście pozwalano jedynie dzieciom i eunuchom ponieważ byli oni pozbawieni popędu. W haremie kobiety spędzały często całe swoje życie. W tym miejscu znajdowały wszystko- łaźnie, poje do
masażu, pokoje odpoczynku.
Czas upływał kobietom na pielęgnacji urody w większości ich inwencji w tamtym czasom zawdzięcza się powstanie wymyślnych fryzur, eterycznych pachnideł i maści. Dobierały stroje lecz według kanonów obowiązujących w świecie muzułmańskim atrakcyjna kobieta była nie tylko piękna ale również miała ujmujący sposób bycia ale i była inteligentna , pobierała nauki z literatury i sztuki , studiowały koran. Harem miał swoją hierarchię obok żon (żony) i dzieci (chłopcy tylko do pełnoletności) ,mieszkała matka pana domu , jego krewne, siostry i służba oraz eunuchowie którzy strzegli ich bezpieczeństwa oraz towarzyszyli im w czasie wypraw do miasta. Najważniejsza rolę w haremie odgrywała nie żona lecz matka pana domu. W miarę zasobności harem rozrastał się również i bywało że stanowił państwo w państwie rządzone własnymi prawami. Bywało że kobieta musiała opuścić harem była to największa kara. Jeżeli nie była mężatką w najlepszym razie zostawała sprzątaczką lub służką mogła też wrócić do rodziny, jeśli była tzw branką, lecz nie był to powód do dumy dla jej bliskich. Małżeństwo natomiast mógł rozwiązać mężczyzna oznajmiając ten fakt żonie. Koran wprowadza szczegółowe przepisy na okoliczność rozwodu m.inn. wszystkie rozwódki były zabezpieczane na dalsze życie aż do ewentualnego zamążpójścia.

W Turcji największy harem- Saray znajduję się w Pałacu Topkapy. Rozciąga się od lewej strony drugiego dziedzińca, na który wchodzi się przez Bramę Szczęśliwości, aż do trzeciego dziedzińca. Budowę haremu rozpoczęto w 1578 roku , każdy kolejny władca wznosił kolejne budowle uzupełniające, trwało to do I poł. XIX wieku.

Harem składa się z około 400 pomieszczeń i dziedzińców, pokoi i korytarzy połączonych labiryntami. Ponieważ poszczególne części haremu były budowane w różnych czasach, także zastosowane zdobienia i architektura są różnorodne. W Topkapy możemy wyodrębnić trzy części: Brama wejściowa , następnie hol za którym są główne Drzwi Haremu . Korytarz o łukowym sklepieniu, znajdujący się po stronie prawej rozciąga się aż do Bramy Ptaszarni otwierającej trzeci dziedziniec.

W Haremie znajdują się różnorodne pokoje. Sypialne, łaźnie- hammamy , baseny, rozległe ogrody, fontanny, niekończące się korytarze, oraz apartamenty dla ważnych kobiet. Pokoje matki sułtana- najbardziej wpływowej kobiety- znajdowały się najbliżej pokoi sułtana. Pokoje w haremie były urządzone dwa razy w roku. W zimie, kiedy sofy i łóżka pokryte były ciemnym aksamitem i ozdobnymi kocami dające uczucie przytulności i ciepła, a latem aksamity zostały zastąpione ozdobną i kolorową pościelą i kolorowymi zasłonami aby rozjaśnić wnętrze. Pokoje eunuchów były urządzone specyficznie i błyszczały złotem , rywalizując z klasycznym pięknem haremu. Ze względu na ich kastrację, nie stanowili zagrożenia dla kobiet. Do ich obowiązków należało zamykanie drzwi haremu , czuwanie przy drzwiach, pomaganie przy wozach kobiet haremowych i dbanie aby nikt obcy do haremu nie wszedł.

Koniec haremu w Topkapi nastąpił w 19 wieku, kiedy padysah postanowił przenieść się do Yildiz Palace. Około 100 lat później imperium osmańskiie upadło i utworzno Republikę Turecką. Przewodniczący, Kemal Ataturk,wprowadził diametralne zmiany, w tym zakaz mężczyzn do zawarcia małżeństwa więcej niż raz i zakazał zamykania kobiet w domach i zasłaniać im twarz przez chusty.Harem został zamknięty. Wszystkie kobiety w Pałacu puszczono wolno, z powrotem do życia w którym były przed wejściem do haremu. Okazało się to bardzo trudne, ponieważ ich styl życia w haremie był na pewnym poziome. Większość z nich wróciła do swoich biednych wiosek w nadziei na założenie rodziny. Dziś harem w Topkapi jest pusty, oprócz turystów przybywających co roku do pałacu. Harem jest na szczycie wszystkich miejsc odwiedzanych w Istambule. Przy zwiedzaniu haremu należ wsłuchiwać się uważnie a ściany będą opowiadać swoje historie...

Harem Pałacu Topkapy Istambuł